Loading...

Kan ik niet-opgenomen vakantiedagen overdragen naar volgend jaar?

reisplannen maken op kaart
mei 30, 2023 1 min leestijd
Tags: Verlof

Als werknemer heb je recht op 20 dagen wettelijke vakantie per jaar. Het is verplicht om deze op te nemen tussen 1 januari en 31 december van het vakantiejaar. Je mag ze niet overdragen naar het volgende werkjaar of laten uitbetalen.

Icon
Bright Plus

Dus als je ze niet opneemt, ben je ze kwijt. In geval van overmacht (bv. langdurige ziekte, arbeidsongeschiktheid, zwangerschapsverlof, burn-out) betaalt je werkgever je vakantiegeld voor de niet-opgenomen wettelijke vakantiedagen wel uit op het einde van het vakantiejaar. Voor arbeiders is de situatie anders. Zij krijgen hun vakantiedagen in één keer uitbetaald door de vakantiedienst, niet door de werkgever. Ze krijgen dus altijd vakantiegeld voor al hun wettelijke verlofdagen, ook al hebben ze die niet allemaal ogenomen.

Voor de extra vakantiedagen, die de werkgever toekent naast de wettelijke verlofdagen, geldt een andere regeling. De werkgever mag hier zelf kiezen wat er gebeurt met niet-opgenomen dagen. Zo kan er in het arbeidsreglement staan dat die kunnen overgedragen worden naar het volgende jaar.

Goed plannen is de boodschap!

Het is dus aan te raden om je vakantie goed te spreiden doorheen het jaar, zodat je in december niet plots nog veel verlof ‘moet’ nemen. Dat is niet leuk voor je werkgever, want die moet ook rekening houden met de planning van de collega’s. Het eindejaar is een populaire vakantieperiode en als iedereen op hetzelfde moment afwezig is, kan dit tot problemen leiden in het bedrijf.

Maar er is misschien nog een betere reden om regelmatig vakantie te nemen tijdens het jaar: je eigen gezondheid. De weekends zijn bij veel mensen zodanig druk, dat ze niet volstaan om hun batterijen op te laden. Je hebt echt vrije dagen nodig om los te komen van je job en volledig te ontspannen. Het hoeft niet altijd een lange vakantie te zijn; eens enkele dagen ertussenuit kan al zoveel deugd doen! Daarna ben je extra gemotiveerd om weer aan de slag te gaan. Dat is goed voor je productiviteit én leuk voor je baas en collega’s. Win-win!

 

Wil je graag meer weten? Neem een kijkje tussen onze blogs.

Loading...

Related articles

Meer artikelen over dit topic

Placeholder
Placeholder
Placeholder
Loading...

Trainingen en events

Schrijf je snel in voor onze volgende training

Placeholder
Placeholder
Placeholder